Sommerforestilling 2017

Hjørring Sommerspil har til forestillingen i 2017 valgt den danske musical ”Atlantis” af Thomas Høg / Sune Svanekier og med musik af Peter Spies.

Musicalen Atlantis er en dramatisk og spændingsfyldt musical, med højt tempo i musikken og smukke  sange. Festlige og flotte dansenumre, samt kongemord, magtbegær og kærlighed. Hvis du elsker eventyr med skøn musik, er Atlantis bestemt værd at se.

Den handler om riget Atlantis, hvor kong Atlas regerer. Hans hærfører Jabbadoor udfordrer ham på magten, og da Atlas ikke vil overgive sig med det gode, må der tages andre metoder i brug.

Jabbadoor indgår en pagt med guden Ba’al-Zebub for at få hjælp, og på det jordiske plan er Jabbadoors mand Zan-Zan strategen. Den unge mand Silvan og prinsesse Adalena forelsker sig i hinanden, og bliver sammen med hofdamen Miranda brikker i magtspillet. Desuden medvirker Silvans mor Salene, spåkonen Livilla, præster, soldater, sirener og alle borgerne.

Forestillingen er instrueret af Jesper Frydkjær og den musikalske ledelse er lagt i hænderne på Kaj Nørholm og Bjarke Langkjær.

Vi glæder os til at byde jer velkommen i Hjørrings unikke friluftsteater i Sct. Knuds Kilde. Der er lagt op til en spændende oplevelse for både unge og gamle.

PS: En pude og/eller et lille tæppe kan med fordel medbringes. Fra en bod ved indgangen kan man også leje sæder med ryglæn for 20 kr. pr. stk..

Følg med i nyt om årets forestilling på Facebook. Tryk her

Spilletidspunkter:

Torsdag den 22. juni kl. 19.30

Lørdag den 24. juni kl. 15.00

Søndag den 25. juni kl. 19.30

Mandag den 26. juni kl. 19.30

Tirsdag den 27. juni kl. 19.30

Onsdag den 28. juni kl. 19.30

Torsdag den 29. juni kl. 19.30

Fredag den 30. juni kl. 19.30

Lørdag den 1. juli kl. 15.00

For at finde Sct. Knuds Kilde

tryk her

Parkering: følg skiltene

Stemningsbillede fra en forestilling med fuldt hus

Fra prøverne

Medvirkende

Anders Teigen - Atlas               Anders Teigen - Atlas Liv Grønhøj - Adalena                             Liv Grønhøj - Adalena Tina Vestergaard - Miranda                          Tina Vestergaard - Miranda Anders Vestergaard - Jabbadoor              Anders Vestergaard - Jabbadoor Benjamin Skals - Zan-Zan                Benjamin Skals - Zan-Zan Jakob Viberg Elleriis - Silvan                          Jakob Viberg Elleriis - Silvan Christina Meyer - Salene                     Christina Meyer - Salene Jais Brohus Christiansen - Eunyppe, Ypperstepræst, Danser-1                            Jais Brohus Christiansen - Eunyppe, Ypperstepræst, Danser-1 Rune Nielsen - Koptos                      Rune Nielsen - Koptos Yvonne Hansen - Havneformand, Kvinde 6, Del af hoffet                           Yvonne Hansen - Havneformand, Kvinde 6, Del af hoffet Vibeke Rolle - Ensemble                           Vibeke Rolle - Ensemble Vicky Bach Nielsen - Sirene, Danser                           Vicky Bach Nielsen - Sirene, Danser Trine Marie Lauritsen - Kvinde 2, Sirene, Danser                           Trine Marie Lauritsen - Kvinde 2, Sirene, Danser Torkild Holst - Præst, 2. Archont, Del af hoffet                          Torkild Holst - Præst, 2. Archont, Del af hoffet Sofie Brix Lytzen - Ensemble                       Sofie Brix Lytzen - Ensemble Simon Selmer - Præst, Vagt                       Simon Selmer - Præst, Vagt Rikke Bønkel Vetvik - Livilla, Kromutter                      Rikke Bønkel Vetvik - Livilla, Kromutter Silje Apollo Rasmussen - Barn 2                         Silje Apollo Rasmussen - Barn 2 Roman Kjær - Danser                          Roman Kjær - Danser Rikke Tougaard Neistskov - Kvinde 1, En del af hoffet-                       Rikke Tougaard Neistskov - Kvinde 1, En del af hoffet- Rasmus Thusgaard - Danser, En del af hoffet                   Rasmus Thusgaard - Danser, En del af hoffet Rasmus Brix Lytzen - Barn 1                   Rasmus Brix Lytzen - Barn 1 Pia Thomsen - Ensemble                Pia Thomsen - Ensemble Peter Vestergaard - Udkigspost på havnen, Danser                Peter Vestergaard - Udkigspost på havnen, Danser Ninna Anderson-Ingstrup - Kvinde i mængden, Kvinde 7, Sirene, Danser           Ninna Anderson-Ingstrup - Kvinde i mængden, Kvinde 7, Sirene, Danser Mogens Østergaard - Præst, 1. Archont, Danser        Mogens Østergaard - Præst, 1. Archont, Danser Mimi Saugman - Ensemble        Mimi Saugman - Ensemble Mette Daugbjerg - Kvinde 4, Danser                        Mette Daugbjerg - Kvinde 4, Danser Mathias Bjergene Larsen - Soldat 2, Phønix, Danser Mathias Bjergene Larsen - Soldat 2, Phønix, Danser Marie Tobiassen - Ensemble                        Marie Tobiassen - Ensemble Maria Anker - Kvinde 8, Sirene, Danser                        Maria Anker - Kvinde 8, Sirene, Danser Mads Øland Hansen - Soldat 1, Jason, Kaptajn, Ung mand m.fl.                        Mads Øland Hansen - Soldat 1, Jason, Kaptajn, Ung mand m.fl. Luna-Emilie H. Nielsen - Sirene, danser                        Luna-Emilie H. Nielsen - Sirene, danser Line Severinsen - Danser                        Line Severinsen - Danser Lærke Vestergaard - Barn 3                        Lærke Vestergaard - Barn 3 Jeppe Stolt - Soldat 3, Castor, Danser                   Jeppe Stolt - Soldat 3, Castor, Danser Jeanne Hejslet-Jacobsen - Kvinde 5, Sirene, Danser-1                         Jeanne Hejslet-Jacobsen - Kvinde 5, Sirene, Danser-1 Charlotte Høj - Grønrhandler, Del af hoffet             Charlotte Høj - Grønrhandler, Del af hoffet Camilla Henriksen - Ensemble             Camilla Henriksen - Ensemble Bente Wellander - Sirene, Danser             Bente Wellander - Sirene, Danser Børge Hvidegaard - Gammel Sømand, En krogæst          Børge Hvidegaard - Gammel Sømand, En krogæst Anne Pahl - Sirene, Danser       Anne Pahl - Sirene, Danser Anna Berg - Danser        Anna Berg - Danser Ernest Pedersen - Fuld mand        Ernest Pedersen - Fuld mand Alberte Bønkel - En ung kvinde, Kvinde 3, Sirene, Danser         Alberte Bønkel - En ung kvinde, Kvinde 3, Sirene, Danser

Orkester

Bag scenen

Øvrige

EN STOR TAK TIL …
Sct. Knudsby Borgerforening – for hjælp omkring husene, og overbærenhed med vores støj.
Hjørring Håndværker- og Borgerforening – for støtte til indkøb af container og ekstra sæder/ryglæn.
Mia Wodstrup – for fotografering til program mv.
Hjørring Kommune, Grønnevold, Park og Vej – for godt samarbejde omkring Sct. Knuds kilde.
Brdr. Sommer – for lån af varevogn m.m.
JPS – for lån af læssemaskiner, lift m.m.
Gårdejer M. Koldkjær, Åstrup Møllegård – for lån af lokaler til vinteropbevaring af scenemateriel.
Gårdejer Lars Bisgaard – for lån af gravko, græsslåning m.m.
Nordjyske Stiftstidende, Frederikshavnsvej, 9800 Hjørring – for tak for lån af lokale til kulissebyggeri.
Gert Jensen, Stygge Krumpen-spillet – for lån af sværd.
Salomonsen Electric, Lønstrup – for flytning af eltavle m.m.
Klima-X-Perten, Simon Nørlev – for reparation at port m.m.
Traktorcentret, Frederikshavnsvej – for lån af traktor.
Stoffer, Skolegade, Hjørring – for godt samarbejde.
Kjærgaard Symaskiner, Hjørring – for godt samarbejde.
Føtex, Hjørring – for flutes, grøntsager mv.
Hyacinten, Nørregade – for flotte blomster.
Vendsyssel Teater – for godt samarbejde og lån af kostumer.
Lundergårdrevyen – for godt samarbejde og lån af rekvisitter.
Nyborg Voldspil – for leje af kostumer.
Hjørring Musiske Skole – for lån af instrumenter.
Kurt Simonsen for vedligehold af hjemmeside.
Christina Meyer – for produktion og vedligehold af Facebook, fotografering, kostumetegning og fremstilling af kostumer.

PLAKAT:
Stine Kjølby Christensen

 PR:
Jens Kjærsgaard
Per M. Lyng
Kurt Simonsen
Christina Meyer
Ernest Petersen

BILLET- OG PROGRAMSALG:
Hanne Poulsen
Heidi Thomsen
Jens Lyngbøl
Jens Houen Sørensen
Birger Nielsen
Kirsten Nielsen
Tina Mørch
Anna Mørch
Bjarne Poulsen
Sonja Møller Christensen
Ann Brix Lytzen
Alice Andersen
Jytte Baand
Margit Svendsen
Karl Erik Jakobsen
Per M. Lyng
Kurt Simonsen

KIOSKSALG:
Skibsby-Højene Idrætsforening (SHI)

Syersker
Annette Jørgensen (Systueleder)
Ellis Skiveren
Jytte Pedersen
Bodil Hald
Lisbeth Jensen
Kirsten Liengaard
Anni Thomsen
Kirsten Nielsen
Marianne Thomsen
Lisbeth Vittrup
Doris Kirkegaard
Susanne Nielsen

Sminkerum
Mia Wodstrup Andersen
Vanja Midjord
Vibeke Rolle

Rekvisitørassistenter
Gitte Blok (Rekvisitør)
Søren Nissen (Scenograf)
Nanna H. Pedersen
Emma Sønderskov Graugaard
Tove Schjønning
Lisbeth Poulsen
Anders Hvidegaard

Scenebyggere
Kai Kruchow (Scenemester)
Jens Hansen (Scenemesterassistent)
Karsten Jensen
Finn Jørgensen
Svend Therkildsen
Søren Rasmussen
Niels Abildgaard
Niels Anker Bidstrup
Kjeld Hansen
Mogens Rasmussen
Esben Rømer
Mogens Baand
Jens Nielsen
Bruno Brønnum
Arne Volhøj
Benjamin Skals
Jens Holmsberg
Hans Mikkelsen
Poul Møldrup

Smed
Mogens Jensen

Kulissemalere
Ole Nikolaisen
Poul Jelsager
Torben Møll
Jørn Stenbro
Ole Knudsen
Poul Erik Christensen
Poul Jensen

Elektrikere
Svend Riis
Martin Jensen

Pyroteknik og hjælper, lys og lyd
Christian R. Knudsen

Scenehjælpere
Michael Lyng
Kjeld Christensen